PISANKI KRAJEŃSKIE – JEDYNE TAKIE W POLSCE [GALERIA]

29 mar, 2021 | Sępólno Krajeńskie

Zdobione ornamentami w różnych odcieniach koloru niebieskiego lub scenami rodzajowymi. Takie właśnie są pisanki krajeńskie. W Gminie Sępólno Krajeńskie tworzą je między innymi Małgorzata Senske oraz Irena Mierzejewska. Obie panie opiekują się świetlicami wiejskimi w swoich miejscowościach.

Małgorzata Senske jest kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury w Lutowie. Jak sama mówi, pisanki krajeńskie charakteryzują się przede wszystkim kolorem. Są to odcienie koloru niebieskiego i biel. – Sam wzór to przede wszystkim piękne kwiaty, przypominające nieco kłosy, makówki I dzwoneczki – mówi pani Małgorzata.

Metody zdobienia jaj na Krajnie nie różnią się za to od tych, które stosowane są w innych częściach Polski. Najbardziej popularne jest jednak ręczne malowanie farbami lub rysowanie kredkami. Przy zachowaniu odpowiedniej kolorystyki jaja można oklejać także sznurkami. Ostatnimi czasy furorę robi natomiast zapożyczona z Japonii metoda kanzashi. Polega ona na przyozdabianiu wielkanocnych jaj wstążkami i kwiatami wykonanymi ze wstążek i ścinków materiału. Wszystko jest łączone przy pomocy ognia. Takie prace wykonuje między innymi Irena Mierzejewska, instruktor animacji społecznej w świetlicy wiejskiej w Iłowie. Jak mówi żartobliwie – jest to technika wymagająca precyzji, cierpliwości i nierzadko okupiona jest poparzonymi palcami – Nieco łatwiejsza jest technika malowania farbami. W kolekcji pani Ireny znajduje się na przykład jajo z wizerunkiem miejscowego kościoła. Jego przygotowanie zajęło ponad 8 godzin. Na potrzeby wystawiennicze wielkanocne jaja z Iłowa i Lutowa wykonane są między innymi na styropianie. Prawdziwe jaja nie przetrwałyby próby czasu.

Jeszcze przed pandemią obie panie organizowały także warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych. Wówczas można było także osobiście zwiedzać przygotowywane przez nie wystawy. Teraz, ani warsztaty, ani wystawy nie mogą być organizowane z udziałem publiczności. My prezentujemy za to galerię, w której najciekawsze prace zostały uwiecznione na fotografiach.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content