Kolekcję ponad 2,5 tysiąca herbów gmin, miast, powiatów i województw będzie można zobaczyć w Sępólnie Krajeńskim. 2 maja o godzinie 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki otwarta zostanie wystawa pinów i przypinek używanych w Polsce i za granicą.

Właścicielem kolekcji jest Piotr Furtak – człuchowianin, dziennikarz Dziennika Bałtyckiego. Od ośmiu lat zajmuje się on zbieraniem znaczków herbowych, które w klapach marynarek noszą najczęściej urzędnicy lub przedstawiciele różnych organizacji. Jego kolekcja jest jedną z największych w Polsce. W zbiorach znajdują się znaki już ponad połowy polskich samorządów, wliczając w to także gminy, które własnych pinów lub przypinek nie posiadają. Kolekcjoner herby zdobywa w różny sposób. „Czasami będąc przejazdem przez jakąś miejscowość zachodzę do urzędu i proszę o przypinkę, czasami podrzucają mi je znajomi, ale większość nowych herbów dociera do mnie pocztą. Urzędnicy wysyłają mi takie rzeczy” – mówi Furtak.

Kolekcję będzie można oglądać do końca maja. Zostanie ona wyeksponowana w holu głównym Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Otwarcie wystawy i spotkanie z jej autorem – 2 maja o godzinie 12.00. Wstęp wolny.

fot. serwissamorzadowy.eu