OPŁATA ZA ŚMIECI – BĘDZIE DROŻEJ

15 gru, 2021 | Sępólno Krajeńskie

31 złotych miesięcznie – tyle od nowego roku wynosić będzie opłata za śmieci w Gminie Sępólno Krajeńskie. Nową stawkę przyjęła już Rada Miejska. Podwyżka jest związana z wciąż rosnącymi kosztami odbioru i zagospodarowania odpadów.

Dotychczas mieszkańcy gminy za śmieci płacili 26 złotych. System odbioru i zagospodarowania odpadów przy takim poziomie opłat i tak się nie bilansował. Gmina musiała dopłacać do niego z własnego budżetu. Tymczasem ceny wciąż rosną.

– Widzimy dosyć dużą inflację, wzrost kosztów paliwa, koszty płacowe rosną – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Uchwalona nowa stawka na poziomie 31 złotych, również nie równoważy systemu. Z wyliczeń ratusza wynika, że aby gmina nie musiała dopłacać do odpadów komunalnych, tak zwany podatek śmieciowy musiałby być ustalony na poziomie 34 złotych.

W ciągu roku gmina będzie szukała nowych rozwiązań zmierzających do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów. Przykładem może być namawianie mieszkańców do szerszego stosowania kompostowników, tam gdzie jest to możliwe. Już teraz osoby, które kompostowniki na swoich posesjach posiadają i z nich korzystają, płacą obniżoną stawkę podatku. W przyszłym roku zamiast 31 złotych, ci mieszkańcy płacić będą 28 złotych.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content