OPIEKUNOWIE DZIENNI PRACUJĄ JUŻ W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

28 mar, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Pięcioro opiekunów dziennych rozpoczęło pracę w Gminie Sępólno Krajeńskie. Jest to nowa forma zapewnienia opieki nad małymi dziećmi. Sępólno Krajeńskie jest jedyną gminą w regionie, stosującą takie rozwiązanie.

Opiekun dzienny to osoba pełniąca rolę zawodowej niani. Z tą jednak różnicą, że opiekunowie są zatrudniani przez gminy, Sprawują oni opiekę nad dziećmi w wieku od 20 tygodnia do 3 roku życia i muszą mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Opiekun dzienny nie może też mieć pod swoją opieką więcej niż pięcioro dzieci. Może zajmować się nimi w domu lub w wydzielonym przez gminę miejscu. Sępoleńskich opiekunów można spotkać w Szkole Podstawowej w Zalesiu i w Świetlicy Terapeutycznej w Sępólnie Krajeńskim. „Obecnie zatrudniamy 5 opiekunów dziennych. Pełnią oni opiekę nad dziećmi przez maksymalnie 10 godzin dziennie.” – mówi Kamila Damaszek, Kierownik Klubu Dziecięcego w Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim.

Aby zostać opiekunem dziennym należy mieć wykształcenie pedagogiczne lub pielęgniarsko – położnicze. Możliwe jest też ukończenie specjalnych kursów nadających uprawnienia. Dzieci pozostające pod opieką opiekuna dziennego otrzymują posiłki, mają czas na sen, a także korzystają z zajęć na świeżym powietrzu.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content