OGROMNY SUKCES PROGRAMU LOWE!

9 lut, 2022 | Brusy

Ponad 300 mieszkańców Gminy Brusy skorzystało już z oferty Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji (LOWE). To instytucja, która została powołana do życia w 2020 roku. Mimo iż część działań już zakończono, szefostwo projektu nie zamierza rezygnować z realizacji nowych pomysłów. W ofercie znalazły się zajęcia edukacyjne, sportowe i kulturalne.

Działalność Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji była finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020”. Gmina Brusy pozyskała na ten cel 250 tysięcy złotych, z czego 75 tysięcy można było przeznaczyć na zakup pomocy niezbędnych do przeprowadzenia zajęć.

– Kupiliśmy scenę mobilną, monitory interaktywne, tablety, sprzęt sportowy dla pięciu drużyn piłki siatkowej kobiet. Zakupiono również sprzęt do prowadzenia szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. To wszystko sprawiło, że mogliśmy stworzyć szeroką ofertę dla naszych mieszkańców. Zarówno kulturalną, jak i stricte edukacyjną – mówi Anna Ossowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach, a jednocześnie koordynatorka projektu.

Działania LOWE podzielono na kilka obszarów. Pierwszym z nich był Klub Aktywności Lokalnej w ramach którego prowadzono różnego rodzaju warsztaty tematyczne dla mieszkańców, w tym także dla seniorów i niepełnosprawnych. W ofercie znalazły się m.in. gimnastyka, spotkania z dietetykiem, zajęcia dla rodziców, powstało nawet kółko szachowe. W ramach programu działała także amatorska grupa teatralna, były też szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zorganizowano też akcję „Świadomy kierowca”, w której osoby posiadające prawo jazdy mogły zaktualizować swoją wiedzę na temat obecnych przepisów ruchu drogowego. Sporą popularnością cieszyła się nauka języków obcych oraz kurs obsługi programu Excel. To jednak nie wszystko.

– Przez cały czas działa i cieszy się ogromnym powodzeniem Amatorska Liga Piłki Siatkowej Kobiet. Cały czas w lidze gra pięć drużyn kobiecych. Są to zespoły działające przy szkołach. Łącznie to 60 zawodniczek – dodaje Ossowska.

Realizację większości zadań zakończono wraz z nowym rokiem. Zainteresowanie mieszkańców kontynuacją szkoleń i kursów jest jednak tak duże, że zapadła decyzja o ich kontynuacji. Jak zapewnia Ossowska, na przełomie marca i kwietnia pojawi się nowa oferta. W tej chwili jest czas na przygotowywanie dokumentacji oraz zbieranie nowych pomysłów.

 

 

fot. UM w Brusach

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content