NOWY ROK SZKOLNY W GMINIE PRZECHLEWO

13 wrz, 2017 | Przechlewo

495 uczniów w Przechlewie i 144 w Sąpolnie rozpoczęło naukę w nowym roku szkolnym. Od 1 września w Gminie Przechlewo, podobnie jak w innych regionach w kraju, nie ma już gimnazjów. Pozostały tylko szkoły podstawowe. Uczniowie klas II i III ubiegłorocznych gimnazjów jeszcze przez dwa lata będą się uczyli w „klasach gimnazjalnych”.

W związku z reformą edukacji nikt z naszych nauczycieli nie stracił pracy – mówi Wojciech Podgórski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przechlewie. Zmiany nastąpiły jedynie w systemie nadgodzin. Jedni nauczyciele mają ich więcej, a inni mniej. Wynika to z innego zapotrzebowania na naukę poszczególnych przedmiotów. Niektórzy nauczyciele pracują też w dwóch szkołach. Część godzin realizują w Przechlewie, a część w Sąpolnie.

Problemy mogą się zacząć za dwa lata, gdy ze szkół odejdą obecne drugie klasy gimnazjalne. Na razie jednak za wcześnie jest o tym przesądzać – uspokaja Podgórski. Jeżeli zapowiedzi Ministerstwa Edukacji się sprawdzą, to wówczas będzie można zmniejszyć ilość uczniów w klasach, co pozwoli na zachowanie dotychczasowej subwencji i ilości oddziałów szkolnych. To spowoduje także, że poziom zatrudnienia nie zmieni się.

W związku z reformą edukacji, w Przechlewie nie było potrzeby zmian w architekturze budynku. Niezbędna będzie jedynie wymiana części ławek, tak aby dostosować je do wzrostu uczniów. Od przyszłego roku ruszy natomiast remont sali gimnastycznej. Obiekt przy Szkole Podstawowej w Przechlewie zostanie gruntownie odnowiony i ocieplony. Budowa będzie też nowa bieżnia i skocznia w dal.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content