NOWE ZABYTKI PRZECHLEWA

3 gru, 2015 | Przechlewo

Kielich mszalny z 1765 roku, witraże i chrzcielnica – to tylko niektóre z „nowych” zabytków Gminy Przechlewo. Samorząd rozpoczął realizację zaplanowanego na 4 lata Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami. Zakłada on między innymi skatalogowanie obiektów oraz ich weryfikacje.

Dzięki tym pracom, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, udało się opisać i ustalić wartość historyczną chrzcielnicy znajdującej się w koście p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej samej świątyni do rejestru wpisano także zdobioną emporę, ławy, drzwi, organy wraz z prospektem i odnalezioną niedawno tablicę psalmową (kościół ten był kiedyś świątynią protestancką). W kościele p.w. Św. Anny za zabytki uznano między innymi witraże i kielich mszalny z XVIII wieku.   

W trakcie katalogowania ustalono także, że części obiektów niestety brakuje. „Najbardziej cenny z nich to pacyfikał z 1617r.” – mówi Dariusz Szopiński, Inspektor ds. Promocji i Inicjatyw Gospodarczych. „Brakuje także naczynia na oleje z 1762r, XIX wiecznego kociołka na wodę, kinkietu oraz dwóch XVIII wiecznych świeczników” – dodaje.

Przypuszcza się jedynie, że przedmioty te mogły zaginąć podczas prac remontowych kościoła w latach 90tych ubiegłego wieku. Wszystkie wpisano do rejestru, na podstawie którego można prowadzić ich poszukiwania. W trakcie prac porządkowych odnaleziono za to dwa obrazy, uznawane także wcześniej za zaginione. XIX wieczne: „Święty Jan Ewangelista” oraz „Zwiastowanie”, ukryte były pod szpargałami w… pomieszczeniu gospodarczym parafii.

Obecnie na terenie Gminy Przechlewo znajduje się 6 zabytków nieruchomych. 48 tak zwanych zabytków ruchomych i 390 stanowisk archeologicznych.

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content