NOWA REMIZA OSP ORAZ CENTRUM OPIEKUŃCZO MIESZKALNE – SĄ JUŻ GOTOWE [GALERIA]

12 mar, 2023 | Przechlewo

Rozpoczęła się przeprowadzka strażaków ochotników oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Przechlewie do nowych siedzib. Gotowa jest już zarówno nowa remiza OSP, jak i budynek Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego, w którym ŚDS będzie teraz działał. Ich oficjalne otwarcie odbędzie się pod koniec kwietnia.

Oba budynki zbudowano zupełnie od podstaw. Znajdują się one przy ulicy Staroszkolnej. To największe i najważniejsze inwestycje ostatnich lat w naszej gminie – uważa Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo.

– Nowa remiza OSP to przede wszystkim zwiększone bezpieczeństwo, lepszy komfort pracy oraz miejmy nadzieję, że rozwój naszej straży. Liczę na to, że nowe warunki sprzętowo – bytowe, zachęcą dzieci i młodzież do zaangażowania się w Ochotnicze Straże Pożarne. Drugi budynek, to Środowiskowy Dom Samopomocy. Dzięki jego budowie będziemy mogli zwiększyć ilość podopiecznych niemalże dwukrotnie – dodaje wójt.

Strażacy ochotnicy już praktycznie zakończyli przeprowadzkę do nowego obiektu. Jak sami mówią, porównania starej i nowej remizy nawet nie da się dokonać – taki jest to postęp.

– Mamy teraz zupełnie nowy obiekt, własną dużą świetlicę, cztery stanowiska garażowe plus jeszcze szatnie z prawdziwego zdarzenia i wiele innych dodatkowych pomieszczeń – mówi Piotr Maślanka, komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechlewie. Nowa remiza wyposażona jest także w sanitariaty, sale wykładowe, kuchnię i pokoje wypoczynkowe. Cały sprzęt, czyli wozy bojowe, łódź, samochód operacyjny, są teraz przechowywane pod dachem.

Przeprowadzkę do nowego obiektu rozpoczął także Środowiskowy Dom Samopomocy.

– Wygląda on pięknie. Mamy nowy, duży obiekt. Miejsca jest dwukrotnie więcej niż w starej siedzibie. Zyskaliśmy tu przede wszystkim ogromne pomieszczenia do zajęć. Mamy tu też ogromny taras i ogród z którego będziemy mogli korzystać przez cały rok – mówi Arleta Szumacher, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Przechlewie. Nowa siedziba umożliwi także przyjęcie większej ilości uczestników niż obecnie. Obecnie przechlewski ŚDS ma pod opieką 22 osoby. W nowym obiekcie jest miejsce dla 40 osób. Propozycja tym bardziej ciekawa, im atrakcyjniejsza jest oferta placówki.

– Nasz nowy dom jest wyposażony zarówno w pracownie terapeutyczne, jak i w pracownie kulinarne, pracownie do zajęć ruchowych. Jest też kuchnia, jadalnia i sala ogólna, w której można organizować spotkania z rodzinami – dodaje kierowniczka. Bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów wyposażenia obiektu jest winda. Od teraz bezproblemowy dostęp do wszystkich pomieszczeń będą miały również osoby na wózkach inwalidzkich.

Nowa siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy, podobnie jak remiza, oficjalnie otwarta zostanie pod koniec kwietnia. Budowa obu obiektów kosztowała łącznie 7,6 mln zł. 5 milionów to pozyskane przez Gminę Przechlewo dofinansowania rządowe.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Nowa remiza OSP Przechlewo

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie

Środowiskowy Dom Samopomocy w Przechlewie

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content