NOWA POSADZKA W KOŚCIELE ŚW. ANNY

23 sty, 2017 | Przechlewo

Zakończyły się prace związane z pierwszym etapem wymiany posadzek w kościele Św. Anny w Przechlewie. Najbardziej zdegradowana jej część, została wymieniona. Teraz trwa poszukiwanie środków na odnowienie kolejnych fragmentów.

Wymiana posadzek w przechlewskim kościele jest niezbędna. Świątynia została niedawno wyremontowana, a znajdujące się w jej wnętrzu zabytki – odrestaurowane. Nieoryginalna posadzka z płytek, zbudowana kilkadziesiąt lat temu powoduje, że w kościele gromadzi się wilgoć, co ma niekorzystny wpływ na zabytki i cały obiekt. Rozwiązaniem jest odtworzenie oryginalnej, ceglanej posadzki i zabezpieczenie jej odpowiednimi technologiami. „Pierwszą, najważniejszą część przed prezbiterium, już udało się wykonać. Prace odbywały się pod nadzorem Konserwatora Zabytków” – mówi ks. Krzysztof Jakubek, Proboszcz Parafii w Przechlewie.

Koszt wykonania prac to około 70 tysięcy złotych, z czego Gmina Przechlewo wyłożyła 60 tysięcy,  a resztę stanowiły środki własne parafii. Teraz trwa poszukiwanie środków na wymianę kolejnych fragmentów posadzki. Jeżeli uda się je pozyskać, prace będą kontynuowane. 

 

 

fot: UG Przechlewo

Czytaj cały artykuł
Skip to content