Kończą się prace adaptacyjne budynku nowej biblioteki w Przechlewie. Roboty budowlane już zostały wykonane. Teraz trwa montaż wyposażenia. Rozpoczęto też pierwsze przeprowadzki. Cały obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie listopada i grudnia.

Nową siedzibą biblioteki będzie kupiona przez gminę kamienica położona w centrum Przechlewa. Do niedawna był to niezagospodarowany i zaniedbany obiekt. Kiedyś była tam między innymi restauracja. Po zakupie gmina budynek odrestaurowała. Wnętrza przebudowano tak, aby mogły one służyć nowej funkcji. Dobudowano także zewnętrzną klatkę schodową z windą dla niepełnosprawnych i punktem widokowym. Wewnątrz znajdować się będzie nie tylko biblioteka. Przestrzeni jest na tyle dużo, że uda się tam urządzić także czytelnię, pomieszczenia do spotkań autorskich i izbę pamięci. „Na miejscu będzie też punkt promocji turystycznej, kącik dla dzieci oraz sala warsztatowa z której będą mogli korzystać mieszkańcy i goście, rozwijając swoje pasje” – wylicza Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. Jedną z największych atrakcji będzie natomiast mała sala kinowa, wyposażona w najnowszej generacji sprzęt do wyświetlania filmów. Pomieści ona jednorazowo 30 osób. „Jestem przekonany, że będzie to ciekawe miejsce dla mieszkańców, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto nowo wyremontowany budynek zmienił nam także wizerunek centrum Przechlewa” – dodaje wójt.

Adaptacja starej kamienicy do funkcji budynku użyteczności publicznej kosztowała 3 mln zł.  Kolejne 400 tysięcy to koszt wyposażenia obiektu. Gmina otrzymała na ten cel 2 miliony złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu