Najstarszy, wciąż działający zespół folklorystyczny w regionie to „Lutowianie” z Lutowa w gminie Sępólno Krajeńskie. Formacja w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 35-lecia działalności artystycznej. Przygotowania do uroczystości już się rozpoczęły.

Zespół „Lutowianie” to jedna z najbardziej popularnych grup folklorystycznych w regionie. Występy tej formacji można oglądać nie tylko w Sępólnie Krajeńskim, ale także w innych miejscowościach województwa kujawsko – pomorskiego i pomorskiego. Artyści najczęściej występują na festynach i dożynkach. Okazjonalnie można ich także posłuchać w kościołach lub na uroczystych galach okolicznościowych.

Obecnie zespół tworzy osiem osób. Siedem pań i jeden mężczyzna. W dotychczasowej historii „Lutowian” przez formację przewinęło się już ponad 25 osób. W przeszłości przy zespole działała nawet kapela ludowa. „Dzisiaj część z tych osób albo już nie żyje, albo wyjechała za granicę” – wspomina Małgorzata Senska, kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Lutowie, a jednocześnie członkini zespołu od początku jego istnienia.

„Repertuar mamy bardzo zróżnicowany. Od folkloru poprzez biesiadę, aż do pieśni kościelnych” – mówi Senska. „Zespół daje nam ogromną satysfakcję. To nie tylko śpiewanie, ale także wspólne spotkania przy kawie i cieście” – dodaje kierowniczka.

Zespół występuje w strojach, które są stylizowane wzorami krajeńskimi. To unikat, ponieważ na Krajnie obecnie działa bardzo mało tego typu grup artystycznych. „Lutowianie” są regionalnymi ambasadorami kultury. Zespół jest też laureatem Nagrody Świętego Wawrzyńca – najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Gminę Sępólno Krajeńskie. Uroczystość 35–lecia istnienia zespołu odbędzie się we wrześniu 2020 roku. Formacja powstała bowiem w roku 1985 z inicjatywy pań: Wandy Turowskiej i Krystyny Zaborowskiej. Zespół nieprzerwanie działa do dzisiaj.

Fotografie: Szymon Szwochert