Uroczystości religijne i państwowe, inscenizacja historyczna i okolicznościowy raut. Tak wyglądały tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sępólnie Krajeńskim. W wydarzeniach uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale również goście z całego regionu.

Obchody upamiętniające 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się przed Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Tam władze gminy, powiatu i delegacje złożyły kwiaty. Odbyły się też okolicznościowe przemówienia. Później w kościele p.w. Św. Bartłomieja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

O 11.00 u zbiegu ulic Hallera i Wojska Polskiego rozpoczęła się historyczna inscenizacja. Mieszkańcy miasta powitali tam Prezydenta Ignacego Mościckiego. Głowa Państwa istotnie odwiedziła Sępólno Krajeńskie w 1928 roku. Całość zakończył okolicznościowy raut w restauracji. Wcześniej jeszcze zainaugurowano też wystawę „Miasto w starej fotografii”.

W całą akcję chętnie włączyli się mieszkańcy. Część z nich brała czynny udział w inscenizacji. Inni, choć byli tylko widzami, przebrali się na tę okoliczność także w kostiumy nawiązujące do lat dwudziestych ubiegłego wieku.   

fot. serwissamorzadowy.eu