NAJWIĘKSZA INWESTYCJA W REGIONIE – ZAKOŃCZONA

1 cze, 2016 | Sępólno Krajeńskie

Ponad 26 milionów złotych kosztowała największa i najdroższa, dofinansowana przez Unię Europejską, inwestycja w Sępólnie Krajeńskim. Mowa tu o modernizacji miejscowej oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Zadanie zostało już zakończone i oddane do użytku.

Potrzeba modernizacji obu instalacji istniała już od dawna. Zarówno oczyszczalnia, jak i stacja uzdatniania wody – miały po 40 lat. Jakość oczyszczanych ścieków i dostarczanej do mieszkań wody, stopniowo pogarszały się.  „Wszystkie urządzenie były po prostu wyeksploatowane” – wyjaśnia  Dariusz Krakowiak, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sępólnie Krajeńskim. Dzięki inwestycji, wymieniono je na nowe. „Teraz zarówno parametry oczyszczanych ścieków jak i dostarczanej wody, są bardzo dobre” – dodaje Prezes. Cała inwestycja kosztowała 26 mln. zł. 12,7 mln. to dotacja unijna. 7,6 mln. zł. to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Nieco ponad  1 mln zł. dołożyła Gmina Sępólno. Pozostałe 4,7 mln. zł, spółka dołożyła z własnych środków.
To nie koniec procesu inwestycyjnego w infrastrukturę wodno – kanalizacyjną w Sępólnie Krajeńskim.
Mimo modernizacji urządzeń i systemów centralnych, sieć przesyłowa pozostaje nadal stara. Zakład Gospodarki Komunalnej zamierza ją sukcesywnie wymieniać w latach przyszłych, po uzyskaniu unijnych dofinansowań.

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content