MUZEUM PRL POWSTANIE W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

22 lut, 2018 | Sępólno Krajeńskie

Pojazdy, umeblowanie, odzież, przedmioty codziennego użytku – łącznie kilkaset eksponatów zgromadzono w powstającym w Sępólnie Krajeńskim, Muzeum PRL. Jego oficjalne otwarcie nastąpi 24 marca 2018r. W tej chwili trwa przygotowywanie ekspozycji.

Założycielem i właścicielem muzeum jest Marcin Gulka – ratownik medyczny, a prywatnie pasjonat motoryzacji i kolekcjoner starych przedmiotów. Przez lata wszystko co zebrał przechowywał w domu. W końcu przedmioty przestały się mu mieścić i poprosił o pomoc miasto. Dzięki wspólnym staraniom udało się wygospodarować dla niego część hali magazynowej, jednej z miejscowych firm. Wtedy – jak mówi kolekcjoner – padł pomysł, aby urządzić tam prawdziwe muzeum.

Obecnie w zbiorach znajduje się już kilkaset przedmiotów. Są to nie tylko pojazdy z okresu PRLu, ale także meble, urządzenia biurowe, zabawki, przybory codziennego użytku, a nawet nigdy nieużywane ubrania. Jedną z ciekawostek jest oryginalna karetka pogotowia na bazie Fiata 125p, taka sama, która jeździła po polskich drogach w latach 70-tych, 80-tych i na początku lat 90-tych. Są też samochody dostawcze marki Żuk i Tarpan oraz osobowe Fiat 126p i Polonez. „W okresie letnim, jedną z atrakcji naszego muzeum będą przejażdżki zabytkowymi pojazdami. Zresztą u nas wszystkiego można dotknąć” – dodaje Marcin Gulka.

Zasiąść można także przy stole z przykręconymi do blatu miskami, takim samym, który znany jest telewidzom z filmu „Miś”. Jest też papier toaletowy na sznurku, jak w filmie „Nie lubię poniedziałku”. Bez wątpienia największymi unikatami są oryginalnie zapakowane produkty spożywcze. Na wystawie można zobaczyć na przykład cukier, mąkę i ocet z lat 80-tych, a także popularną wśród ówczesnej młodzieży „Polo-Coctę” czyli polską Coca Colę. 

Powstająca placówka nosi już nazwę Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL. Jej siedzibą jest hala przy ulicy BOWiD 15 w Sępólnie Krajeńskim, na terenie firmy Agroma. Wstęp stanowić będzie dobrowolna opłata na utrzymanie obiektu. Oficjalne otwarcie muzeum odbędzie się w sobotę 24 marca o godzinie 10.00.

 

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content