MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA W KOCZALE – JUŻ DZIAŁA

21 maj, 2024 | Koczała

Na razie jest ich osiemnaścioro, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby było ich więcej. Mowa o nowo powstałej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Koczale. I choć grupa działa zaledwie od marca, już może pochwalić się sporymi umiejętnościami.

Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Koczale tworzą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat. Opiekunem grupy jest Marek Pobłocki, który od lat zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży. Jak sam mówi, taka praca daje mu dużo satysfakcji. – Jestem zadowolony, super mi się z nimi współpracuje. Jestem wdzięczny druhom OSP w Koczale za to, że dali mi szansę poprowadzenia tej drużyny. Radość tym większa, że siedemnaście lat temu byłem komendantem straży tutaj w Koczale. Dzisiejsi dorośli strażacy, to w 90 procentach moi wychowankowie – opowiada Marek Zabłocki.

Podstawą zajęć w takiej grupie jest szkolenie oraz integracja dzieci i młodzieży. – Spotykamy się na zbiórkach, uczymy podstaw ratownictwa medycznego, czyli udzielania pierwszej pomocy, zapoznajemy się ze sprzętem pożarniczym. Wszyscy są bardzo grzeczni i zdyscyplinowani. Mam nadzieję, że część z nich zwiąże swoją przyszłość właśnie ze strażą pożarną – dodaje opiekun.

Pierwszą, która chciałaby założyć mundur strażacki jest Maja Bublewicz.  – Bardzo mi się to podoba, kręci mnie to – opowiada przyszła strażaczka. Również jej młodszym koleżankom i kolegom działalność w grupie strażaków bardzo imponuje. – Możemy poznać różne rzeczy, co się robi w straży, jak się rozwija węże – mówi Maja Trot. – Podobają mi się ogólnie zajęcia strażackie, bo mój dziadek też jest strażakiem – dodaje Julek Żydonik. – Ja lubię pomagać ludziom. Zawsze mnie kręciło, aby być w straży. Jak jest pożar, to ja zawsze patrzę przez okno jak oni wyjeżdżają. W przyszłości też bym chciała założyć mundur strażacki – mówi z kolei Hania Kruk.

Zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej odbywają się raz w tygodniu w remizie w Koczale. Pierwszą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, młodzi kandydaci na strażaków, mieli podczas sobotnich Gminnych Zawodów Pożarniczych. Warto dodać, że podobna Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działa również przy OSP Starzno. Opiekunem tamtejszej grupy jest Stanisław Wasiniewski.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Gminne Zawody Pożarnicze w Koczale (2024)

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content