MAJÓWKA W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

26 kwi, 2024 | Sępólno Krajeńskie

Zwiedzanie Izby Dziedzictwa Kulturowego, rekonstrukcja historyczna na Placu Wolności oraz spotkanie historyczne w Wałdowie – to największe atrakcje tegorocznej majówki organizowanej w Gminie Sępólno Krajeńskie. Wydarzenia zaplanowano kolejno na 1, 2 i 3 maja.

Majowe świętowanie zainauguruje zwiedzanie Izby Dziedzictwa Kulturowego. Czynna będzie tam wystawa „Pamięć tradycji Krajny”. To rekonstrukcja krajeńskiego mieszkania z przełomu XIX i XX wieku. – Przestrzeń wystawy została podzielona na trzy części: salonik mieszczański z meblami zdobionym motywem kwiatowym, toaletką wyposażoną w fajansową misę, dzban i naczynie do mydła, kwaterę chłopską zawierającą narzędzia z przełomu wieków oraz kącik salonowy przyozdobiony wydrukami wzorów haftów krajeńskich z malowaną wzorami krajeńskimi, porcelanową zastawą stołową i zrekonstruowana garderobą krajeńskiej pary młodej – zapowiada Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Wspomnianą wystawę będzie można zwiedzać w środę (1 maja) w godzinach 14.00 – 18.00.

W czwartek (2 maja) w samo południe na Placu Wolności rozpocznie się rekonstrukcja historyczna inspirowana dziełem Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. – Fragmenty tej epopei posłużyły nam do stworzenia scenariusza, w którym splatają się wątki patriotyczne i historyczne. Wśród gości pojawią się oczywiście Pan Tadeusz, Zosia, Telimena, Wojski czy Jankiel. Wierzymy, że w ten sposób tegoroczny Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przyciągnie uwagę miłośników literatury, historii, a także osoby wrażliwe na przenikanie się różnych form sztuki. Nie zabraknie bowiem tańca, muzyki, słynnych cytatów, symbolicznych fragmentów i obrządków wywiezionych ze świata Pana Tadeusza – zachęca Pick. Będzie też grochówka przygotowana według starej receptury.

W piątek (3 maja) na świętowanie zapraszamy do Wałdowa. Tam o godzinie 12.00 rozpocznie się historyczne spotkanie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W programie: otwarcie wystawy poświęconej Konstytucji 3 Maja, wielopokoleniowy Polonez, odczyt historyczny oraz słodki poczęstunek. Wstęp na wszystkie te wydarzenia będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content