„LUTOWIANIE” LAUREATAMI NAGRODY ŚW. WAWRZYŃCA

13 sie, 2017 | Sępólno Krajeńskie

Zespół folklorystyczny „Lutowianie” został tegorocznym laureatem nagrody Świętego Wawrzyńca. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Gminę Sępólno Krajeńskie. Otrzymują je osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniły się do promocji lub rozwoju Gminy Sępólno Krajeńskie.

Zespół „Lutowianie” z Lutowa działa przy tamtejszym Wiejskim Ośrodku Kultury. Od połowy lat 80-tych przewinęło się przez grupę już kilkadziesiąt osób. Obecnie zespół tworzą panie i jeden mężczyzna.

„Ogromnie cieszymy się z tej nagrody. Przez 32 lata istnienia zespołu pracowaliśmy na ten sukces” – mówi Małgorzata Senska, kierownik zespołu. „My jesteśmy do tańca i do różańca” – dodaje najstarsza w zespole Elżbieta Gregorich. Jak mówi dalej, praca w tej grupie to wspaniała rozrywka dla nich wszystkich. Dzięki takiej pasji, członkowie zespołu nie tylko utrzymują ze sobą kontakty towarzyskie, ale także wspólnie uczą się czegoś nowego.

W repertuarze zespołu znajdują się przede wszystkim piosenki folklorystyczne. Grupa poszerzając swój program sięga także po utwory patriotyczne, religijne i biesiadne. „Występujemy w Sępólnie Krajeńskim i okolicach. Bierzemy udział w przeglądach i konkursach” – mówi Waldemar Will, jedyny mężczyzna w zespole. W przeszłości grupa koncertowała także na Słowacji.

Nagroda Świętego Wawrzyńca jest przyznawana od 2005 roku. Wśród laureatów są między innymi ks. Prałat Zenon Skierka – wieloletni proboszcz parafii w Sępólnie Krajeńskim, Bartłomiej Pawełczak – wicemistrz olimpijski z Pekinu, Bartłomiej Bonk – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie, klub sportowy MLKS „Krajna”, chór „Cecylia”, gminne jednostki OSP, koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom”. Zespół „Lutowianie” jest 17-tym laureatem tej nagrody.

 

 

fot: UM w Sępólnie Krajeńskim

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content