KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY ODZYSKUJE SWOJĄ DAWNĄ ŚWIETNOŚĆ

20 lis, 2017 | Przechlewo

Zakończyły się kolejne prace konserwatorskie w kościele p.w. Św. Anny w Przechlewie. Był to już trzeci etap remontu tej świątyni. Tym razem prace prowadzono we wnętrzu obiektu.

Na tym etapie prac naprawiono system wentylacyjny, przywrócono także do stanu pierwotnego zabytkową posadzkę i wymieniono ziemię pod nią.  „Ta potrzeba wynikała stąd, że kościół  był bardzo zawilgocony i zagrzybiony” – mówi ksiądz Krzysztof Jakubek, proboszcz Parafii Przechlewo. Prace obejmowały także uporządkowanie krypty, która znajduje się pod kościołem. Według przekazów nie była ona otwierana od czasów II Wojny Światowej. Wewnątrz znajdują się trumny z XVIII wieku. Wśród pochowanych tam zmarłych jest między innymi ówczesny proboszcz Jakub Templiński. Ten etap prac kosztował ponad 320 tysięcy złotych. Składały się nie Gmina Przechlewo, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków oraz wierni.

Podczas prac renowacyjnych prowadzonych w latach poprzednich, w kościele Św. Anny wymieniono także dach, wyremontowano organy, odrestaurowano ławki i część zabytków znajdujących się wewnątrz świątyni. Pierwsze msze w odnowionym kościele będą odprawiane już z grudniu.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content