KOLEJNE RZĄDOWE DOFINANSOWANIE DLA GMINY PRZECHLEWO

19 lip, 2023 | Przechlewo

Ponad 900 tysięcy złotych wsparcia na renowację zabytków otrzymała Gmina Przechlewo. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wystarczą one na realizację dwóch zadań.

Pierwszym będzie termomodernizacja i budowa elewacji na budynku starej szkoły w Przechlewie. Dzisiaj jest to siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Prace renowacyjne poprawią nie tylko estetykę obiektu, ale także ocieplą go. Wpłynie to też na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Drugim zadaniem będzie renowacja krypty znajdującej się w podziemiach kościoła świętej Anny. Znajdują się tam szczątki rodziny Prądzyńskich, fundatorów kościoła oraz ks. Jakuba Templińskiego, proboszcza w latach 1733-1759. Wszystko jest jednak zdewastowane. Takiego aktu dopuścili się w przeszłości czerwonoarmiści. – Cieszy nas fakt, że w końcu będzie można uporządkować to miejsce. Mam nadzieję, że w przyszłości stanie się ono miejscem pamięci fundatorów kościoła oraz miejscem ich godnego pochówku – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. Prace renowacyjne powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. 

Otrzymane dofinansowanie stanowi aż 98 procent wartości obu inwestycji. Wkład własny, niezbędny do realizacji zadań, wyniesie niespełna 20 tysięcy złotych.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Budynek „starej szkoły” obecnie siedziba GOPS w Przechlewie

Krypta w kościele św. Anny w Przechlewie

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content