KAPSUŁA CZASU ODNALEZIONA W PRZECHLEWIE [GALERIA]

8 lip, 2015 | Przechlewo

Dokumenty z końca XIX wieku odkryto w kościele w Przechlewie. Na znalezisko natrafiono podczas remontu dachu świątyni. Pod połacią ukryta była teczka z pismami opisującymi poprzednie remonty budowli i ich darczyńców.

Nie było to jednak pierwsze odkrycie tych opisów, bo wraz ze starą, niemieckojęzyczną dokumentacją, znaleziono polskie tłumaczenia oraz opis kolejnego remontu z roku 1994. Do dwóch kompletów dokumentacji dołożono trzeci, pochodzący z roku 2015.  Całość zamknięto ponownie w kapsule czasu i umieszczono na szczycie jednej z kościelnych wież.

„Dodaliśmy między innymi spis zabytków gminnych oraz informacje o tym, kto fundował i pomagał przy remoncie dachu, kto był wójtem, proboszczem, wikariuszem i jaka była rola urzędników” – mówi ks. Krzysztof Jakubek, Proboszcz Parafii w Przechlewie.

Podobna dokumentacja została sporządzona w roku 1994 przez nieżyjącego już ks. Stanisława Olejarza.  Pismo z roku 1898 przygotowali ówczesny Powiatowy Inspektor Budownictwa p. Klemma oraz technik budowlany Rudolf Gross. Proboszczem w Przechlewie był wówczas katolicki ksiądz Wellnitz, Starostą Człuchowskim – Dr Kersten a Przechlewo było częścią Prus Zachodnich w których wg cytatu z dokumentu „Panuje Jego Ekscelencja Król i Cesarz Wilhelm II”.

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content