Jubileusz 15-lecia istnienia obchodzi w tym roku Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich i Kółek Rolniczych Gminy Sępólno Krajeńskie. To jedna z największych organizacji w gminie, skupiająca w swoich szeregach mieszkańców wsi w różnym wieku.

Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Lutowie. Obecnie należy do niego 58 osób. W większości są to panie z Kół Gospodyń Wiejskich. „Zajmujemy się szeroko pojętą promocją Krajny w całym  naszym regionie” – mówi Zdzisław Grzeca, prezes stowarzyszenia. „Myśmy to stowarzyszenie założyli żeby przede wszystkim wspomóc działalność Kół Gospodyń Wiejskich” – dodaje prezes.

I tak, organizacja przygotowuje cyklicznie – już od 13 lat spotkania integracyjne „Sztuka Kulinarna i Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego”. To wydarzenie na które zapraszane są przedstawicielki kół gospodyń z różnych części Krajny i Kujaw. W planach jest rozwinięcie tej imprezy również na województwa ościenne.

Stowarzyszenie organizuje też turnieje sołeckie i współorganizuje dożynki gminne. Członkowie stowarzyszenia byli także inicjatorami projektu zatytułowanego „Śladami Trzech Kultur”. To plenerowe zajęcia edukacyjne dla dzieci przedstawiające historię Sępólna Krajeńskiego i okolic. Wyjeżdżając poza region, stowarzyszenie promuje gminę Sępólno Krajeńskie, a poprzez stroje,  symbolikę i tradycję – całą Krajnę.

Marzeniem członków stowarzyszenia jest utworzenie mini muzeum Krajny. Byłoby to miejsce w którym zwiedzający mogliby zobaczyć jak wygląda tradycyjny strój krajeński, usłyszeć krajeński hymn, poznać krajeńską gwarę i dowiedzieć się więcej o samej Krajnie.

fot. WDK w Lutowie