JUBILEUSZ EKO-SZKOŁY W WANDZINIE

22 maj, 2017 | Przechlewo

25 lat minęło jak swoją działalność rozpoczął Ośrodek Readaptacji Eko-Szkoła Życia w Wandzinie w Gminie Przechlewo. To placówka prowadząca profesjonalną opiekę nad osobami chorymi na AIDS oraz Alzheimera. Ośrodek zajmuje się także leczeniem różnego rodzaju uzależnień.

Jubileusz założenia placówki zbiegł się także z oddaniem do użytku nowo wyremontowanego pałacu. To najstarszy budynek na terenie ośrodka. Dotychczas pełnił on funkcję mieszkalną dla pacjentów. Tam też prowadzono część zajęć. Jego zły stan techniczny spowodował, że remont był konieczny. Teraz obiekt będzie nadal służył pacjentom. Powstanie w nim między innymi Centrum Integracji Społecznej.

Ośrodek Eko-Szkoła Życia w Wandzinie jest prowadzony przez Stowarzyszenie Solidarni PLUS. Obecnie przebywa w nim prawie 180 pacjentów. Kadrę stanowi 100 osób. Jest to największy i najlepszy tego typu ośrodek w Polsce. Jednym z elementów terapii pacjentów leczonych z uzależnień jest praca. Placówka posiada własne hodowle zwierząt, uprawy warzyw i owoców oraz magazyny żywności. Pacjenci pracują także na oddziałach szpitalnych. Podopieczni ośrodka mają też możliwość kształcenia się. W 25-letniej historii placówki, aż 84 pacjentów zdobyło wykształcenie wyższe magisterskie. Zaczynali oni jednak od poziomu szkoły podstawowej, bo trafiając do ośrodka, nie mieli żadnego wykształcenia. Rocznie Eko-Szkołę Życia opuszcza około 400 pacjentów.

Czytaj cały artykuł
Skip to content