IZBA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO – OTWARCIE JUŻ W PIĄTEK

30 sie, 2022 | Sępólno Krajeńskie

Krajeńskie hafty, przedmioty codziennego użytku, a nawet kompletne rekonstrukcje izb mieszkalnych, można będzie oglądać w Sępólnie Krajeńskim. Swoją działalność rozpoczyna tam Izba Dziedzictwa Kulturowego. Jej oficjalne otwarcie odbędzie się w piątek (2.09) o godzinie 11.00.

Izba Dziedzictwa Kulturowego ma swoją siedzibę w pomieszczeniach Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Jeziornej. To coś w rodzaju w muzeum, przy czym nie wszystko co się tam znajduje, to zabytki. Chodzi tu bardziej o etnografię nawiązującą do Krajny, czyli regionu położonego pomiędzy Wielkopolską, a Kaszubami.

– Zgromadzone są tam różnego rodzaju sprzęty, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Można tam też zobaczyć jak wyglądała dawniej izba sypialna, a także jak wyglądała łazienka i kuchnia. Są też stroje krajeńskie, czyli to, co jest tradycją naszej Krainy – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Wszystkie eksponaty zebrano wśród mieszkańców regionu. Swoją twórczość prezentują tam także krajeńscy rękodzielnicy.

Izba Dziedzictwa Kulturowego będzie obiektem całorocznym. To nowa atrakcja turystyczna Sępólna Krajeńskiego. Jej otwarcie odbędzie się 2 września o godzinie 11.00. Uroczystości towarzyszyć będzie wykład dr Doroty Angutek o kulturotwórczej roli tradycji. Wstęp na wydarzenia inaugurujące działalność izby będzie otwarty dla wszystkich, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, niezbędne będzie wcześniejsze zaopatrzenie się w bezpłatną wejściówkę. Karnety są do odebrania w sekretariacie Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

 

 

fot. CKiS w Sępólnie Krajeńskim

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content