W dniach od 12 do 14 czerwca 2020 roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich. Gospodarzem wydarzenia będzie Sępólno Krajeńskie. W imprezie weźmie udział 2 tysiące zawodników, którzy rywalizować będą w 23 dyscyplinach.

Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich to wydarzenie organizowane co cztery lata na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Równolegle do światowych igrzysk, jedna z miejscowości w województwie organizuje podobne zawody, ale na mniejszą skalę i dla sportowców amatorów. Całość zorganizowana jest na wzór prawdziwych igrzysk. Od komitetu organizacyjnego wybierającego gospodarza imprezy, po ceremonię otwarcia i zamknięcia na stadionie pełnym widowni.

W tym roku gospodarzem wydarzenia będzie Sępólno Krajeńskie. „To już drugi raz w historii, gdy nasz region będzie organizował takie zawody. Poprzednio odbyły się one u nas w roku 1992, równolegle do Igrzysk w Barcelonie” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

„O wyborze Sępólna Krajeńskiego na miejsce igrzysk zdecydowała jakość naszych obiektów i cała infrastruktura, którą dysponujemy w powiecie sępoleńskim. Zaakceptowano ją bez żadnych uwag. W naszym regionie jest możliwe zorganizowane wszystkich dyscyplin sportowych. Nasza baza noclegowa i transportowa daje także gwarancję, że możemy tego typu, dużą imprezę poprowadzić” – dodaje burmistrz.

Podczas Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich rywalizacja odbywa się w 23 dyscyplinach. Wśród nich jest między innymi: piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, zapasy, szachy, warcaby, strzelectwo, kolarstwo, lekkoatletyka, a nawet podnoszenie sztangielki.

Zmagania sportowców będzie można oglądać na obiektach w Sępólnie Krajeńskim, w Kamieniu Krajeńskim, w Więcborku oraz w Kęsowie koło Tucholi.

Organizatorem całego wydarzenia jest Kujawsko – Pomorskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Gotowe jest także oficjalne logo przyszłorocznych igrzysk Sępólno – Tokio 2020.

grafika: UM w Sępólnie Krajeńskim