HARCERZE Z WAŁDOWA MAJĄ SWOJE MIEJSCE – TERAZ JUŻ OFICJALNIE

12 kw., 2022 | Sępólno Krajeńskie

Niewielka drewniana harcówka, miejsce na ognisko, ławeczki i strefa wypoczynku – taki plan na urządzenie swojego terenu mają harcerze z Wałdowa w Gminie Sępólno Krajeńskie. Niedawno otrzymali oni od gminy w użyczenie grunt na którym chcą zbudować miejsce do spotkań. Jeszcze niedawno korzystali z gościnności miejscowej szkoły. Teraz – już oficjalnie – mają coś swojego.

Struktury Związku Harcerstwa Polskiego w Wałdowie zawiązano w 2018 roku. W tej niewielkiej miejscowości do drużyny harcerskiej i gromady zuchowej należy łącznie już prawie 50 dzieci. Funkcję przybocznej w drużynie harcerskiej pełni Helena Patyna, uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Wałdowie. – Harcerstwo bardzo mi zaimponowało. Gdy dowiedziałam się, że powstało harcerstwo u nas w szkole, to od razu stwierdziłam, że mogę się zapisać, spróbować czegoś nowego i poznać czym jest harcerstwo. W harcerstwie ja zajmuje się organizowaniem zbiórek i przygotowywaniem zabaw trenowych – mówi Helena Patyna.

Do tej pory wałdowscy harcerze spotykali się najczęściej w szkole. Nowe miejsce, na świeżym powietrzu, otwiera dla nas nowe możliwości – uważa zastępowy Aleksander Jutrowski, również ósmoklasista.  – Pierwsze spotkanie na działce mieliśmy tydzień temu. Próbowaliśmy złowić jakieś ryby i było ognisko, a oficjalne otwarcie działki myślę, że odbędzie się za półtora miesiąca – mówi Jutrowski.

Jak dodaje szefowa harcerzy z Wałdowa, drużynowa Dominika Patyna, przez nimi jeszcze dużo pracy. Otrzymany w użyczenie teren trzeba teraz odpowiednio zagospodarować. – Działka znajduje się przy szkole i przy straży pożarnej. Jest bardzo ładnie usytuowana. Znajduje się tam również staw. Myślę, że będzie trzeba jakieś małe porządki tam porobić, może zasiać coś, zasadzić. Zobaczymy jak nam pozwoli na to pogoda. No i chcielibyśmy na pewno ją jakoś ogrodzić. A takim marzeniem naszym to jest zbudowanie tam małej drewnianej harcówki z kręgiem ogniskowym, żebyśmy mogli przez cały rok ją wykorzystywać i spotykać się tam na zbiórkach – mówi Dominika Patyna.

Rozpiętość wiekowa wśród wałdowskich harcerzy jest ogromna. Najmłodsi, należący do gromady zuchowej mają po 6 lat. Najstarsi to 40-latkowie pełniący funkcję drużynowych. Harcerze z Wałdowa są jak na razie jedyną taką, aktywnie działającą formacją na terenie całej gminy Sępólno Krajeńskie.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

  

Czytaj cały artykuł
Skip to content