FUNDUSZE SOŁECKIE W GMINIE SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

20 mar, 2018 | Sępólno Krajeńskie

Prawie pół miliona złotych trafi z kasy miejskiej do budżetów sołeckich i osiedlowych w Sępólnie Krajeńskim. Kolejny rok z rzędu samorząd wyodrębnił tak zwane fundusze sołeckie. Są to środki, którymi mogą dysponować jednostki pomocnicze gminy.

Tegoroczne budżety sołectw i osiedli są sporo większe niż w latach poprzednich. Jest to uzależnione zarówno od ilości mieszkańców zamieszkujących określony obszar, jak i od wysokości budżetu gminy. Mimo niepodnoszenia podatków, ten drugi wskaźnik, mocno się zwiększył. Budżet gminy jest wyższy między innymi z powodu realizacji programu 500+, a także ze względu na pozyskanie sporych dofinansowań zewnętrznych. To wpłynęło na wzrost budżetów jednostek pomocniczych. Obecnie jest to 9 tysięcy złotych w przypadku najmniejszego sołectwa i 35 tysięcy złotych w przypadku miejskiego samorządu osiedlowego.

W porozumieniu z mieszkańcami, rady tychże jednostek decydują o przeznaczeniu pieniędzy. Często stanowią one wkład własny do inwestycji wybranej przez lokalne społeczeństwo. „My nie zawsze z pozycji magistratu możemy dostrzec szczegółowe potrzeby mieszkańców. To oni na miejscu najlepiej wiedzą na co warto wydatkować otrzymane środki” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Ostatecznie pieniądze najczęściej przeznaczane są na zadania inwestycyjne. Chodzi tu przede wszystkim o budowę chodników, dróg lokalnych, czy organizację placów zabaw. W gminie Sępólno Krajeńskie są 24 sołectwa i 2 samorządy osiedlowe.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content