FOTOWOLTAIKA DLA PRZECHLEWA, RZECZENICY I CZARNEGO

16 sty, 2021 | Przechlewo

Do końca marca w Przechlewie, Rzeczenicy i Czarnem uruchomione zostaną kolejne 122 instalacje fotowoltaiczne. Przechlewskie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych podpisało umowę z firmą, która zbuduje takie systemy na wcześniej zgłoszonych nieruchomościach. Zadanie to jest w połowie dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Najwięcej, bo ponad 100 instalacji, zbudowanych będzie w Przechlewie. Tam też wśród mieszkańców było największe zainteresowanie przystąpieniem do tego programu. „Wcześniejsze doświadczenia mieszkańców z energią odnawialną spowodowały, że tym razem nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać. Dla właścicieli takich instalacji oznacza to 50, a nawet 70 procentowe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną” – mówi Jan Gajo, prezes Przechlewskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych.

Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają prąd z energii słonecznej. Jest on oddawany do sieci energetycznej, a następnie rozliczany w rachunkach za prąd. Mieszkańcy przystępując do programu ponosili koszty w wysokości od 10 do 12 tysięcy złotych za instalację, w zależności od jej wielkości. Reszta jest dofinansowania ze środków unijnych pozyskanych przez stowarzyszenie. Łączna wartość wszystkich instalacji zamontowanych w Przechlewie, Rzeczenicy i Czarnem wynosi 2 123 872,42 zł. Ich moc to 518 kW.

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content