FILM O MIESZKAŃCACH PRZECHLEWA – DOSTĘPNY JEST JUŻ W INTERNECIE

17 sty, 2023 | Przechlewo

Po premierze kinowej i telewizyjnej, można go teraz obejrzeć w internecie. Mowa o filmie zatytułowanym „Przechlewo – mój nowy dom”. Reżyserem obrazu jest wójt – Krzysztof Michałowski.

Nieco ponad godzinny film opowiada o powojennych mieszkańcach Przechlewa i Południowego Pomorza. Rysuje on obraz regionu sprzed prawie osiemdziesięciu lat.

Miejscowość Przechlewo podobnie jak cały powiat człuchowski, przed II wojną światową położone były w pasie przygranicznym. Po zakończeniu wojny i przesunięciu granicy polsko-niemieckiej na linię Odry, obszar powiatu człuchowskiego oraz tereny położone na zachód od niego, ponownie zostały wcielone do Polski. Wówczas na tak zwane „ziemie odzyskane” zaczęli napływać polscy osadnicy nie tylko z Centralnej Polski, czy Małopolski, ale także z Wileńszczyzny, okolic Lwowa i terenów dzisiejszej Białorusi. Wśród nich byli także Ślązacy i Górale. Znaczną część nowej społeczności stanowili też Kaszubi, przybyli na Ziemię Przechlewską z okolic Chojnic i Bytowa. W 1947 roku do polskiej społeczności dołączyli także Ukraińcy, przesiedlani na Pomorze w ramach akcji „Wisła”.

– Film zawiera wspomnienia mieszkańców o pierwszych, niełatwych latach na nowym dla nich terenie. W filmie przeplata się wiele wątków. Są też archiwalne zdjęcia osób i oryginalne dokumenty z tamtego okresu. Są też piękne zdjęcia współczesne, wykonane dronem – mówi Krzysztof Michałowski, wójt Przechlewa, a jednocześnie reżyser filmu.

Premiera internetowa filmu odbyła się w Nowy Rok. Tylko w pierwszym tygodniu obejrzało go ponad pięć tysięcy internautów. Film jest dostępny na platformie Youtube, pod adresem: https://youtu.be/MzyoU_9cc6g

 

 

fot. kadr z filmu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content