EUROPIENIĄDZE DLA SĘPÓLNA KRAJEŃSKIEGO

7 gru, 2020 | Sępólno Krajeńskie

Ponad 106 milionów złotych pozyskanych z Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 6 lat zainwestowano na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie. Mimo iż do tej statystyki nie wlicza się środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego „Ryby”, nasz samorząd i tak znalazł się na 494 miejscu w kraju, na prawie 2500 miast i gmin. W przeliczeniu na mieszkańca, z wynikiem 6659 złotych, Sępólno Krajeńskie jest powiatowym liderem.

Ranking wysokości dofinansowań opublikowała Polska Agencja Prasowa. Został on przygotowany na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Dokument prezentuje wysokość otrzymanych dotacji z Unii Europejskiej w rozbiciu na poszczególne samorządy.

Najwięcej pieniędzy zainwestowano na terenie Warszawy – to ponad 20 miliardów złotych. Tuż za stolicą uplasował się Kraków z wynikiem 10 miliardów oraz Łódź z dofinansowaniami na poziomie 9 miliardów złotych. W kujawsko – pomorskiem najwięcej unijnych pieniędzy otrzymały Bydgoszcz i Toruń – to odpowiednio 3,7 oraz 3,5 mld złotych. Do Sępólna Krajeńskiego spłynęło ponad 106 milionów złotych.

„Przez ostatnie sześć lat prawie wszystkie nasze inwestycje miały wsparcie ze środków unijnych. Miało to też ogromny wpływ na rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej, drogowej, ale też inwestycje typu budowa Inkubatora Przedsiębiorczości, czy uzbrajanie terenów dla przedsiębiorców. Dzięki pieniądzom unijnym można było wszystkie te założenia zrealizować” – mówi Waldemar Stupałkowski Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Siłą rzeczy największe samorządy w rankingu zajmują najwyższe miejsca, ponieważ to one mają największe budżety. W przeliczeniu na mieszkańca w ciągu ostatnich 6 lat Sępólno Krajeńskie otrzymało z Unii Europejskiej 6659 złotych. To więcej niż na przykład Chojnice, Więcbork, czy Starogard Gdański. W takim zestawieniu więcej od Sępólna Krajeńskiego pozyskały natomiast samorządy Tucholi (7466 zł na mieszkańca) oraz Człuchowa (12243 zł na mieszkańca). W skali kraju od roku 2014 na inwestycje z budżetu europejskiego pozyskano łącznie 472 miliardy złotych. Statystycznie, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski – to 12 431 złotych.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content