DARY DLA POLAKÓW NA LITWIE DOTARŁY JUŻ NA MIEJSCE [GALERIA]

21 gru, 2021 | Przechlewo

Prawię tona żywności, chemii gospodarczej, odzieży, zabawek i książek dotarła do Polaków mieszkających na Litwie. Zbiórkę darów prowadzono wśród mieszkańców gminy Przechlewo. Do akcji włączyły się także lokalne firmy, organizacje pomocowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Przechlewie. Sporą pomoc zorganizowały także parafie, Polski Związek Wędkarski oraz funkcjonariusze człuchowskiej policji.

Wszystkie dary w miniony weekend były dostarczane do najuboższych rodzin z Podbrodzia i okolic. To rejon położony na wschód od Wilna. Jest on zamieszkały w większości przez Polaków. Dary były dostarczane bezpośrednio do potrzebujących.

– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za pamięć, za wasze dobre serca. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy dla wszystkich mieszkańców Przechlewa. Ogromne podziękowania dla każdego darczyńcy. Dziękujemy za każdy dar, za każdy prezent. Cieszą się z tego nasze rodziny. Cieszą się zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Okres świąteczny jest sam w sobie okresem radosnym. Dzięki waszej pomocy i waszemu przybyciu jeszcze więcej magii i ciepła odczuje każdy z nas – mówi Edward Vorsinski, mieszkaniec Podbrodzia.

Część darów trafiła do polskiej szkoły w Podbrodziu. W paczkach znalazły się przede wszystkim książki, pomoce naukowe, maseczki oraz opaski odblaskowe

– Nisko się wam kłaniamy, bo to co robi dla nas Polaków mieszkających na terenie Litwy Polska, to jest naprawdę bardzo dużo. Remontowane szkoły, dary które wieziecie dla nas, my rozumiemy co to jest za wysiłek. Jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni – mówi Anna Lastovska, wicedyrektor polskiej szkoły w Podbrodziu.

Łącznie bezpośrednią pomocą objętych zostało kilkadziesiąt rodzin. Drobne upominki jeszcze przed świętami dotrą także do kilkuset uczniów.

– Pragnę w imieniu rodaków, którzy otrzymali te podarunki podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę, wszystkim darczyńcom oraz mieszkańcom gminy Przechlewo – mówi wójt Krzysztof Michałowski

Przedświąteczne akcje pomocy Polakom na Litwie organizowane są w Przechlewie od 2019 roku. Za każdym razem grono darczyńców chcących wspomóc tę inicjatywę powiększa się.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content