DANIE WSPÓLNYCH CHWIL – PRZY WSPÓLNYM STOLE Z SENIORAMI

24 sty, 2023 | Koczała

Już prawie 30 osób korzysta z zaproszenia do zasiadania przy wspólnym stole, przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzykowie w gminie Koczała. Działające od nieco ponad pół roku koło, realizuje pierwsze projekty. Najnowszy, zakłada wspólne przygotowywanie i spożywanie posiłków z seniorami i osobami samotnymi.

Projekt „Danie wspólnych chwil” realizowany jest dzięki środkom pozyskanym z Fundacji Biedronki.

– Fundacja dała nam na to pieniądze. My natomiast musiałyśmy zająć się całą resztą. Od zaproszenia ludzi, od zorganizowania plakatów, po namówienie społeczności, aby chciała wziąć w tym udział, bo prawda jest taka, że pierwsze spotkanie było takie, że ludzie przychodzili nieco zdystansowani, nie za bardzo wiedzieli czego mogą oczekiwać, ale kolejne już były huczne, więc chyba im się podobało – śmieje się Dominika Komarnicka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzykowie.

Jak mówi dalej – Odbiorcą są seniorzy naszej społeczności. Chodzi o to, żeby ich aktywować, żeby ich zmobilizować do tego, żeby mogli się spotkać. Jest też tak, że jeżeli ktoś nie ma możliwości dojazdu do nas, na przykład ze względów zdrowotnych, to my taki posiłek dostarczamy mu do domu, albo organizujemy transport, by taką osobę dowieźć do nas na spotkanie -.

Pierwsze odbyło się w październiku. Kolejne w listopadzie i grudniu. Ostatnie zaplanowane jest na 28 stycznia. Jak mówi Anna Wróblewska – współorganizatorka spotkań, o frekwencję nie trzeba się martwić

– Jeżeli ktoś był na pierwszym spotkaniu, to na drugie i kolejne nie trzeba było już specjalnie zapraszać. Teraz seniorzy sami nas pytają, kiedy będzie kolejne spotkanie – dodaje.

Jak mówią dalej członkinie KGW Pietrzykowo, na pierwszym spotkaniu było niespełna dziesięć osób, na kolejnym kilkanaście, na grudniowej wigilii salę zapełniło ponad 30 gości. A wszystko to dzięki dobrej atmosferze.

– Na tych spotkaniach jest bardzo przyjemnie, bo jest dużo atrakcji. To jest nie tylko jedzenie, ale i śpiewanie. Wcześniej śpiewałyśmy same, z karteczek, a ostatnio mieliśmy tutaj nawet mały koncert z zespołem. Odwiedzał nas i Wójt, i Święty Mikołaj – opowiada Bożena Bajek, sołtys Pietrzykowa.

Styczniowe spotkanie będzie ostatnim, organizowanym w ramach projektu Fundacji Biedronki. Jednak jak zapewniają Panie, to nie będzie koniec ich spotkań i aktywności w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. W przygotowaniu są kolejne projekty, ot choćby Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Panie z Pietrzykowa planują w nim sięgnąć po wygraną po to, by zdobyć środki na realizację kolejnych pomysłów.

 

 

fot. KGW Pietrzykowo

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content