CORAZ WIĘCEJ UCHODŹCÓW NA TERENIE GMINY SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

14 mar, 2022 | Sępólno Krajeńskie

Już ponad 130 uchodźców z Ukrainy dotarło do Sępólna Krajeńskiego. Zapełnione są kwatery prywatne i większość miejsc przygotowanych przez gminę. Samorząd zapewnia, że każdy otrzyma podstawową pomoc, choć możliwości w zakresie zakwaterowania, praktycznie już się wyczerpały.

Osoby, które do tej pory przyjechały do Sępólna Krajeńskiego, to w większości rodziny pracujących tutaj Ukraińców. Są jednak też matki z małymi dziećmi, których mężowie pozostali na Ukrainie. Wszyscy mieszkają albo w kwaterach prywatnych, albo w miejscach przygotowanych przez gminę. Są to na przykład noclegi na bazie Centrum Sportu i Rekreacji. Sytuacja jednak powoli niepokoi władze miasta, ponieważ miejsc noclegowych zaczyna brakować.

– Jesteśmy już na pograniczu możliwości przyjęcia uchodźców. Pozostaje nam już tylko, w zupełnie kryzysowych sytuacjach, zakwaterowanie ich w świetlicach wiejskich, no ale tamte warunki są zupełnie inne, nieporównywalne do tych, jakie mają już przebywający u nas Ukraińcy – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

W pogotowiu są nawet remizy strażackie. Tam jednak jak dodaje burmistrz, nie ma odpowiednich warunków mieszkalnych. Można tam przenocować dzień, najwyżej dwa. O stałym pobycie nie może być mowy.

Mimo to każdy z uchodźców może liczyć na pomoc w zakresie żywności, środków czystości, ubrań, dostępu do lekarza, czy edukacji. Szkoły i centrum kultury są otwarte na przyjęcie dzieci z Ukrainy. Pomoc świadczy także Ośrodek Pomocy Społecznej. W dyspozycji samorządu jest też tłumacz języka ukraińskiego.

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content