CO ZNALEZIONO POD PŁYTĄ SĘPOLEŃSKIEGO RYNKU?

27 paź, 2021 | Sępólno Krajeńskie

Niebawem gotowa będzie publikacja opisująca prace archeologiczne prowadzone w tym roku na Rynku w Sępólnie Krajeńskim. Opracowanie przygotowują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie ono udostępnione także mieszkańcom.

Archeolodzy prowadzili swoje badania w związku z remontem płyty Rynku i całej strefy śródmiejskiej. Ich zadaniem było sprawdzenie, co wartościowego z punktu widzenia historii, kryje się pod powierzchnią głównego placu w mieście? Odnaleziono tam między innymi elementy ceramiki, monety, a nawet fragment średniowiecznego buta. Wszystko to zostało skatalogowane, opisane i zabezpieczone. Wyniki badań zostaną przedstawione w broszurze, która lada moment trafi do Sępólna Krajeńskiego.

– Jeden jej egzemplarz, specjalnie oprawiony, zamkniemy także w kapsule czasu, która zostanie umieszczona pod płytą nowo wyremontowanego rynku – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Odnalezione zabytki nie wrócą jednak na razie do miasta. W Sępólnie Krajeńskim nie ma muzeum, w którym można by je odpowiednio przechowywać i eksponować. Pozostaną one na warszawskiej uczelni. Niektóre, prawdopodobnie trafią też do innych muzeów w Polsce.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content