Przechlewski Klaster Energetyczny ma już certyfikat Ministerstwa Energii. Oznacza to, że może on już teraz formalnie działać na rzecz mieszkańców i podmiotów prawnych. Jego podstawowym zadaniem ma być popularyzacja odnawialnych źródeł energii.

Przechlewski Klaster Energetyczny swym zasięgiem obejmuje cały powiat człuchowski. Został on powołany w ubiegłym roku. W tym roku jednak otrzymał on certyfikat umożliwiający formalne działanie.  

„Jest to dokument, który pozwala nam działać w zakresie pozyskiwania środków oraz organizować działania związane z odnawialnymi źródłami energii i ochroną środowiska” – mówi Jan Gajo, zastępa wójta Gminy Przechlewo. „Certyfikowany klaster energetyczny może działać tak na rzecz mieszkańców, jak i podmiotów prawnych” – dodaje Gajo.

W Urzędzie Gminy Przechlewo uruchomiony zostanie teraz punkt, w którym swoje dyżury pełnić będzie specjalista do spraw odnawialnych źródeł energii. Będzie on służył doradztwem, pomoże także w wypełnianiu wniosków o dotacje, na przykład na wymianę pieca grzewczego. Będzie to także punkt informacyjny rządowego programu Czyste Powietrze.

Klaster energetyczny to także instytucja, która może w imieniu mieszkańców, samorządów, czy grupy przedsiębiorców lub instytucji, występować o środki unijne i rządowe na instalację systemów solarnych i fotowoltaicznych.

fot. serwissamorzadowy.eu