CENA ODBIORU ŚMIECI – BĘDZIE DROŻEJ

14 gru, 2020 | Sępólno Krajeńskie

26 złotych od osoby – taka będzie przyszłoroczna stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie śmieci w gminie Sępólno Krajeńskie. Właściciele nieruchomości wyposażonej w przydomowy kompostownik mogą liczyć na ulgę w wysokości 3 złotych od mieszkańca. Osoby uchylające się od obowiązku sortowania śmieci, płacić będą 52 złote miesięcznie.

Wzrost podstawowej stawki o 4 złote od mieszkańca spowodowany jest kilkoma czynnikami, na które gmina nie ma wpływu – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. „Pierwszym jest wzrost kosztów, które gmina ponosi na składowiskach odpadów. Rosną opłaty środowiskowe, opłaty za składowanie odpadów, a także koszty pracy i energii. Drugim czynnikiem jest ustawowe zwiększenie częstotliwości odbioru śmieci” – dodaje burmistrz. Do tej pory na osiedlach domków jednorodzinnych wywóz odpadów zmieszanych prowadzony był raz w miesiącu. Od nowego roku ustawodawca nakazuje robić to nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu.

Tymczasem, zgodnie z prawem, system odbioru i utylizacji śmieci powinien się ekonomicznie bilansować. Gmina nie może na tym ani zarabiać, ani do tego dokładać. Do czasu rozstrzygnięcia przetargów na wywóz śmieci nie znane są koszty z tym związane. Samorząd nie wyklucza powrotu do dyskusji o wysokości tak zwanej opłaty śmieciowej już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content