BUDOWA KANALIZACJI DESZCZOWEJ – RUSZYŁY PRACE

18 mar, 2021 | Brusy

W centrum Brus rozpoczęła się budowa kanalizacji deszczowej. Instalacja rozdzieli wody opadowe od kanalizacji sanitarnej. Takie rozwiązanie zmniejszy ilość ścieków wpływających do oczyszczalni oraz zapobiegnie podtopieniom ulic i posesji po obfitych opadach deszczu lub gwałtownych roztopach.

Rozpoczęty właśnie pierwszy etap inwestycji zakłada budowę sieci w ścisłym centrum Brus. Prace prowadzone są na skrzyżowaniu ulic: Dworcowej i Kalwaryjnej. W czasie trwania robót występować tam będą poważne utrudnienia w ruchu samochodowym. Miejsce to można ominąć jadąc między innymi ulicą Młyńską i Ogrodową. Roboty w tej części miasta potrwają do sierpnia.

– Są to bardzo kosztowne inwestycje, bo żeby realizować budowę nowych ulic, czy przebudowę dróg istniejących, konieczny jest rozdział kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną i deszczową, bądź też budowa nowych kolektorów w tych częściach miastach, gdzie w ogóle nie ma kanalizacji deszczowej. Tu przykładem jest osiedle Słoneczne, gdzie obecnie z programu dróg samorządowych realizujemy budowę nowych ulic. W przyszłości ta część miasta będzie również podłączona do nowo budowanej kanalizacji deszczowej – mówi Witold Ossowski, Burmistrz Brus.

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 11 milionów złotych. Na razie realizowany jest pierwszy etap tego zadania. W przygotowaniu są dwa kolejne przetargi, które wyłonią wykonawcę dalszych prac. Tym samym ostateczny koszt zadania może się nieco zmienić. Inwestycja jest dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Wartość dotacji to 7,7 mln zł.

W kolejnych etapach prace ziemne prowadzone będą na osiedlu Słowackiego w obrębie ulic: Mickiewicza, Prusa, Reymonta i Słowackiego oraz w południowej części miasta w obrębie oczyszczalni ścieków. Cała inwestycja ma być gotowa do końca 2023 roku.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content