BRANSOLETKI ŻYCIA RÓWNIEŻ W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

31 sty, 2022 | Sępólno Krajeńskie

23 mieszkańców gminy Sępólno Krajeńskie wyposażonych jest w tzw. bransoletki życia. To zakładane na rękę opaski monitorujące aktywność ruchową pacjenta. Dzięki nim można też wezwać pogotowie. Opaski otrzymały osoby przewlekle chore, samotne lub w podeszłym wieku.

„Bransoletki życia” to pilotażowy program realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Chęć przystąpienia do niego wyraziło 78 gmin. W Sępólnie Krajeńskim do programu zakwalifikowano 23 osoby. Wszystkie one otrzymały elektroniczne urządzenia, dzięki którym, w razie potrzeby możliwe jest szybkie wezwanie pomocy.

– One służą przede wszystkim do ratowania życia. Osoba samotna lub schorowana nosi taką opaskę jak zegarek. Tam jest przycisk, który w momencie kiedy pacjent się źle poczuje, może nacisnąć i natychmiast przyjeżdża pogotowie – mówi Izabela Fröhlke – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.

Urządzenie monitoruje także aktywność ruchową właściciela opaski. Gdy przez kilka godzin w ciągu dnia nie zarejestruje ono ruchu, oznacza to, że pacjent może wymagać pilnej pomocy. Wówczas wszczynany jest alarm. Całość jest koordynowana zdalnie, poprzez centrum operacyjne znajdujące się w Toruniu. Specjaliści sprawdzają tam, czy koniecznie jest wysłanie do pacjenta karetki pogotowia, czy zwyczajnie opaska została przypadkowo pozostawiona na stole.

Ośrodek Pomocy Społecznej nie ma dostępu do statystyk określających ilu osobom, tego typu opaski  uratowały już życie oraz jak często były one używane. Wiadomo natomiast, że chętnych do jej otrzymania jest dużo więcej. Powstała nawet lista kolejkowa dla osób, które zostaną włączone do programu, gdy inny jego uczestnik, z różnych powodów zrezygnuje z posiadania czujnika.

Posiadanie opaski jest bezpłatne. Część kosztów jej obsługi ponosi gmina. Reszta to środki unijne pozyskane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content