BEZPIECZEŃSTWO NA WODZIE – PORADY EKSPERTA

21 lip, 2017 | Przechlewo

Nigdy nie wypływamy sami, ani po spożyciu alkoholu. Na sobie zawsze mamy odpowiednia kamizelkę – takie rady dla miłośników sportów wodnych mają eksperci. Marek Baranowski, szef przechlewskiego koła kajakowego zapewnia, że sporty wodne są bezpieczne pod warunkiem zachowania kilku podstawowych zasad.

„Przede wszystkim nigdy nie spożywamy alkoholu przed zejściem na wodę. Zawsze zabezpieczamy się w kamizelkę asekuracyjną lub ratunkową. Pływamy w grupie. Nigdy nie wybieramy się na kajaki czy na łódkę samotnie. Informujmy o tym gdzie idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. To wszystko z myślą o naszym bezpieczeństwie” – mówi Baranowski.

W przypadku wywrotki ważne jest aby nie panikować. Należy spokojnie wypłynąć na powierzchnię i złapać się łodzi lub kajaka. Bardziej wprawieni potrafią postawić na nowo kajak, bez wysiadania z niego.

Obowiązkowa kamizelka ratunkowa lub asekuracyjna musi być odpowiednio dopasowana do wielkości i wagi osoby jej używającej. Nie może być ona ani za mała, ani za duża. Oczywiście musi być ona też zapięta. Na płytkich rzekach o spokojnym nurcie, kajakami mogą bezpiecznie pływać nawet 8 letnie dzieci. Oczywiście – wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

 

 

fot: UG Przechlewo

Czytaj cały artykuł
Skip to content