BĘDZIE JAŚNIEJ I BEZPIECZNIEJ – WYMIANA OŚWIETLENIA W KOCZALE

7 lut, 2023 | Koczała

Wszystkie punkty świetlne, za których działanie płaci Gmina Koczała, będą wymienione na energooszczędne. Chodzi tu o stare latarnie uliczne, których eksploatacja była dotąd niezwykle kosztowna. Do końca lutego zostaną one zastąpione nowymi – wykonanymi w technologii LED. Prace modernizacyjne już trwają.

Operacja wymiany źródeł światła dotyczy wszystkich lamp, na terenie całej gminy. Poprawi to nie tylko jakość świata, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drogach – mówi Grzegorz Pietrzak, Wójt Gminy Koczała. – Ze względu na to, że jest jaśniej, lepiej widoczni są zarówno piesi, jak i rowerzyści – dodaje wójt. Łącznie do wymiany zakwalifikowano 235 punktów świetlnych. Prace prowadzi Energa Oświetlenie. 

Na mocy umowy, którą gmina podpisała z operatorem, samorząd nie ponosi żadnych związanych z inwestycją kosztów. Zaoszczędzona dzięki wymianie lamp energia, sfinansuje całą inwestycję w ciągu najbliższych pięciu lat. Przez ten czas gmina będzie płaciła rachunki za oświetlenie, takie same jak dotychczas. W szóstym roku, po spłaceniu operacji, rachunki zostaną obniżone o połowę. 

Pierwsze nowe, LED-owe oprawy na latarniach ulicznych, są już zamontowane m.in. w centrum Koczały.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content