BĘDĄ MIEJSCA NOGLEGOWE DLA UCHODŹCÓW

10 mar, 2022 | Przechlewo

50 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy przygotowuje Gmina Przechlewo. Powstaną one w dawnym biurowcu miejscowego nadleśnictwa. O jego urządzenie i przystosowanie do funkcji mieszkalnych zadbają sami urzędnicy i leśnicy.

Do tej pory z granicy polsko-ukraińskiej, do Przechlewa przyjechało już ponad 50 osób. Na razie większość z nich kwaterowana jest w domach prywatnych. Niebawem jednak takich miejsc może zabraknąć. Z inicjatywą urządzenia noclegów w byłym biurowcu wyszła gmina.

– Porozumieliśmy się w tej sprawie z Nadleśnictwem Niedźwiady, które zgodziło się udostępnić dla uchodźców obiekt, z którego i tak nie korzysta – mówi wójt Przechlewa, Krzysztof Michałowski.

Po przeprowadzce leśników do nowej siedziby, stary biurowiec stoi pusty. Można tam urządzić 50 miejsc noclegowych.

– Budynek wymaga kilku przeróbek. Zapewne będzie trzeba zorganizować zaplecze sanitarne, typu prysznice. Był to budynek biurowy, więc trzeba dostosować go do celów mieszkalnych. Toalety w biurowcu są, umywalki także. Główna potrzeba to możliwość wykąpania się i wyposażenie w łóżka i jakieś szafki – dodaje Michałowski.

W tej chwili trwają tam prace porządkowe. Wraz z leśnikami prowadzą je pracownicy miejscowego urzędu i jednostek podległych urzędowi. Wszyscy pracują jako wolontariusze. Pierwsi uchodźcy będą tam mogli być przyjęci w drugiej połowie marca.

 

 

fot. UG Przechlewo

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content