72 LATA TEMU PRZECHLEWO POWRÓCIŁO DO POLSKI [GALERIA]

27 lut, 2017 | Przechlewo

Uroczystości religijne, patriotyczne oraz występy artystyczne – tak wyglądały tegoroczne obchody 72 rocznicy powrotu Przechlewa do Polski. Odbyły się one w minioną niedzielę (26.02). Oprócz władz lokalnych i zaproszonych gości, wzięła w nich udział spora grupa mieszkańców.

Całość rozpoczęła uroczysta Msza Święta koncelebrowana, która została odprawiona w kościele p.w. Św. Anny. Tam też zaprezentowano okolicznościowy referat autorstwa miejscowego historyka – Mścisława Wikaryjczaka. W jego treści można było znaleźć opis wydarzeń towarzyszących tworzeniu struktur Państwa Polskiego na ziemiach odzyskanych, w tym szczególnie w miejscowości Przechlewo. Podczas mszy zwrócono także uwagę na pamięć o wszystkich ofiarach tamtego okresu, bez względu na narodowość oraz to, po której stronie walczyli. Wśród zabitych znaczną część stanowiła ludność cywilna.

Po uroczystościach w kościele, delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty przed pomnikiem „Za Naszą i Waszą Wolność”. Później w Gminnym Centrum Kultury odbyła się część artystyczna, przygotowana przez miejscową młodzież. Na finał zaprezentowała się orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowie.

Przechlewskie uroczystości zakończył mini festyn na plaży z udziałem miejscowych morsów. Najbardziej odważni zanurzyli się w jeziorze Przechlewskim. Przypominamy, że jeszcze przez kilka dni w witrynie miejscowej biblioteki, będzie można oglądać wystawę pocztówek ze zbiorów Grzegorza Kierszka. Są to karty obrazujące Przechlewo sprzed lat.

fot: D.Kepa – serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content