11 MARCA – DZIEŃ SOŁTYSA

11 mar, 2021 | Sępólno Krajeńskie

W całym kraju jest ich ponad czterdzieści tysięcy. W gminie Sępólno Krajeńskie dwudziestu czterech. Mowa o sołtysach, którzy dzisiaj (11.03) obchodzą swoje święto. W tym roku ze względu na pandemię, nie będzie związanych z tym uroczystości.

Dzień Sołtysa w Sępólnie Krajeńskim co roku obchodzony jest uroczyście. Organizowany jest wówczas okolicznościowy koncert oraz gala, podczas której wręczane są podziękowania i drobne upominki. W tym roku będzie jednak inaczej. „W związku z panującą pandemią nie możemy się spotkać w większym gronie. W tym roku sołtysi otrzymywać będą upominki oraz listy z podziękowaniami za ich służbę, przy okazji ich wizyt w urzędzie” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Sołtysi z mocy prawa pełnią funkcję organów pomocniczych gminy. Reprezentują oni mieszkańców swoich miejscowości. Mają prawo do poboru podatków i opłat lokalnych. W porozumieniu z Radami Sołeckimi mogą realizować także budżety sołectw. Za swoją pracę otrzymują diety ustalane przez Radę Miejską. W Gminie Sępólno Krajeńskie są 24 sołectwa i 2 zarządy osiedli. Sołtysi za swoją pracę otrzymują diety. Ich wysokość jest ustalana przez Radę Miejską.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content