ZIEMIA CZŁUCHOWSKA DLA CZYSTEGO POMORZA

14 paź, 2021 | Człuchów

Wspólnie zbieranie śmieci, ograniczenie zużycia plastiku, promocja czystego otoczenia – to główne filary nowej akcji ruszającej w Człuchowie. Jest ona adresowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej, choć zaangażowani w nią będą także dorośli.

Koordynatorką działań jest Maria Danuta Kordykiewicz. Jak sama mówi – wszystko zaczęło się od niewielkiej, szkolnej akcji zbierania śmieci wraz z uczniami Szkoły Niepublicznej „Piano”. Gdy okazało się, że problem jest dużo większy, padł pomysł, aby podobne działania rozszerzyć na całe miasto.

Akcja będzie oparta na trzech filarach. Pierwszy to regularne sprzątanie miasta wraz z uczniami wszystkich szkół. Drugi to zastąpienie foliowych torebek zakupowych, workami wielokrotnego użytku uszytymi na przykład ze starych firanek. Trzecia to rozdawanie większych toreb zakupowych, uszytych z opadów poprodukcyjnych otrzymanych z okolicznych zakładów tapicerskich lub zajmujących się szyciem odzieży.

– Chcemy zwrócić się okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich z prośbą o pomoc w uszyciu takich toreb, nawet mam taki pomysł, aby włodarze poszczególnych gmin kupili im maszyny do szycia. Gotowe worki zakupowe rozdawalibyśmy za darmo – mówi Maria Danuta Kordykiewicz.

Młodsi uczestnicy akcji zaangażowani zostaliby natomiast w część edukacyjną programu. Dla nich zorganizowane zostaną proekologiczne konkursy literackie, plastyczne i fotograficzne. Akcja potrwa do końca czerwca.

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content