ZBIERAMY PIENIĄDZE NA AED – DOŁĄCZ DO NAS

28 lut, 2023 | Rzeczenica

Dwadzieścia tysięcy złotych na zakup dwóch defibrylatorów AED planują zebrać mieszkańcy Rzeczenicy. Urządzenia ratujące życie, jeszcze w tym roku miałyby być zamontowane w centrum miejscowości, w ogólnodostępnych miejscach. Zbiórka już trwa.

Defibrylatory AED to niewielkie urządzenia, dzięki którym można przywrócić zatrzymaną akcję serca u nieprzytomnego pacjenta. Od tych, stosowanych w szpitalach, różnią się tym, że są one niewielkie i proste w obsłudze. Urządzenie samo wydaje polecenia i instruuje krok po kroku, co należy zrobić. Podobne wiszą już w miejscach publicznych na przykład w Człuchowie, Przechlewie i Koczale. Kilkukrotnie ratowały już życie. Chcemy, aby takie urządzenia znalazły się również u nas – mówi Piotr Furtak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Rzeczenicy.

Chcemy zebrać pieniądze na dwa urządzenia. Chcemy, żeby były one powieszone w centrum Rzeczenicy, w miejscach ogólnodostępnych. Jedno z tych urządzeń na pewno będzie się znajdowało przy szkole, drugie najprawdopodobniej zamontujemy na budynku Gminnego Centrum Kultury – dodaje Furtak.

Zbiórka prowadzona jest poprzez portal zrzutka.pl. Jest ona dostępna pod adresem: https://zrzutka.pl/zthsmy Szczegółowe informacje można znaleźć również na profilu facebookowym GCKSTiR w Rzeczenicy: https://www.facebook.com/rzeczenica

Niebawem ruszą także internetowe licytacje przedmiotów i wyrobów przygotowanych i podarowanych przez mieszkańców. Zebrane w ten sposób środki zasilą fundusz zbiórki. Już teraz można zgłaszać do centrum kultury, swoje propozycje gadżetów, wyrobów, upominków i usług, które można będzie zlicytować.  

Chcemy żeby każdy z nas mógł dołożyć swoją cegiełkę do poprawy własnego bezpieczeństwa – podkreśla dyrektor. Obecnie defibrylatory są jedynie na wyposażeniu Ochotniczych Straży Pożarnych. Obsługują je druhowie podczas akcji ratowniczych. Nowo zakupione, będą instalowane na elewacjach budynków. Dostęp do nich będzie możliwy przez całą dobę.

Organizatorami akcji są: Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Zespół Szkół w Rzeczenicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczenicy i Urząd Gminy Rzeczenica.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content