ZAMEK KRZYŻACKI W CZŁUCHOWIE WYREMONTOWANY [GALERIA]

21 kwi, 2015 | Człuchów

Zakończył się trwający 6 lat proces rewitalizacji Zamku Krzyżackiego w Człuchowie. W przyszłym tygodniu, w czwartek (30.04) zostanie on na nowo, w całości udostępniony dla zwiedzających. W tym dniu odrestaurowaną warownię oglądać będzie można za darmo.

Zamek Krzyżacki w Człuchowie to najważniejszy zabytek nie tylko miasta ale i całego regionu. W latach swojej świetności zajmował on obszar ponad trzech hektarów. Budowla ustępowała jedynie zamkowi Wielkiego Mistrza w Malborku. Do dzisiaj zachowały się tylko niektóre elementy starej warowni – mowa tu na przykład o wieży, czy murach obronnych i fosach.  Naukowcy badający teren odkryli jednak kolejne fragmenty budowli. Pod powierzchnią dziedzińca znaleziono zasypane dotąd skrzydła zamku. Ze względu na prace archeologiczne, obszar ten przez kilka lat był niedostępny dla zwiedzających.

W ramach renowacji zamku odnowiono w nim między innymi kaplicę i wieżę. Na jej szczycie powstał taras widokowy, a w podziemiach kaplicy sale wystawowe. Odrestaurowano także park na podzamczu oraz częściowo mury obronne. Wszystko to kosztowało ponad 20 milionów złotych.  12 milionów to dotacja unijna. „Bez tych pieniędzy, taka inwestycja nie byłaby możliwa” – ocenia Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa. Zdając się na źródła historyczne, nie licząc wymiany dachu na kaplicy – był to najprawdopodobniej dopiero drugi remont tej warowni, w jej 650 letniej historii! Pierwszy, datowany na lata 20te XIX wieku obejmował między innymi odbudowę kaplicy.

Efekty pracy konserwatorów będzie można oglądać za darmo w czwartek (30.04) od godziny 15.00.  Wcześniej w sali głównej zamku odbędzie część oficjalna. Od piątku (1.05) zwiedzanie będzie płatne. Zamek Krzyżacki w Człuchowie jest także siedzibą Muzeum Regionalnego. Odwiedzając warownię, warto obejrzeć wystawy stałe oraz liczne wystawy czasowe organizowane przez tę instytucję.

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content