ZAMEK KRZYŻACKI W CZŁUCHOWIE WCIĄŻ NOWO ODKRYWANY

3 wrz, 2017 | Człuchów

Średniowieczne podziemne przejście w okolicach Zamku Krzyżackiego to najbardziej sensacyjne znalezisko tegorocznych badań archeologicznych w Człuchowie. Zakończył się już dziewiąty sezon badań prowadzonych w okolicach tej warowni. Kolejne rozpoczną się już wiosną.

Tegoroczne poszukiwania prowadzone przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego doprowadziły do odkrycia wielu ciekawych znalezisk. Wśród nich był między innymi zbiór srebrnych monet z XVII wieku.

Innym ciekawym odkryciem jest tajemniczy podziemny tunel, którego jedno z wejść zaczyna się w również nowo odkrytej wieży na przedzamczu. Tunel jest wzmocniony granitowymi kamieniami i niestety zalany wodą. Takie jego przygotowanie świadczy o tym, że w przeszłości pełnił on ważną funkcję. „Na razie za wcześnie jest, aby mówić o tym co to za tunel” – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa. „Dzisiaj możemy mówić tylko o różnych legendach. Przejście poza twierdzę naszego zamku, a może przejście podziemne do ościennej miejscowości Chojnice,  a może gdzieś tam komnata bursztynowa o której legendy mówią” – wyjaśnia Szybajło.

Długość i zastosowanie odkrytego tunelu, będą znane w przyszłym roku. Miasto już teraz zapowiada, że zleci archeologom dalsze badania znaleziska.

 

 

fot: M. Krurdwanowski

Czytaj cały artykuł
Skip to content