WYZWOLENIE CZŁUCHOWA – ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI

24 lut, 2016 | Człuchów

Jak co roku 26 lutego pod pomnikiem „Tym, którzy przywracali miastu polskość”, zostaną złożone kwiaty w hołdzie poległym w walkach o polskość ziemi człuchowskiej. W tym roku uroczystość będzie miała jednak nieco inny wydźwięk niż w ubiegłych latach.

– W ubiegłym roku akcentowaliśmy okrągłą siedemdziesiątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, w roku 2016 warta zaakcentowania jest natomiast druga z dat wypisanych na pomniku na Placu Bohaterów rok 1466, kiedy to zakończyła się wojna trzynastoletnia, oznacza to, że 550 lat temu Człuchów po raz pierwszy po ponad stu latach panowania krzyżackiego wrócił do Polski, popierający polskiego króla Gdańszczanie weszli do człuchowskiego zamku dokładnie 25 lutego 1454 r.

Obchody powrotu miasta do Polski spod pomnika, gdzie rozpoczną się o godz. 13.00, przeniosą się następnie do Miejskiego Domu Kultury. W asyście przedstawicieli królewskiego dworu z Gimnazjum nr 1 głos zabiorą burmistrz miasta oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Człuchowskiej Wiktor Zybajło, którzy przybliżą zebranym wydarzenia sprzed 5,5 wieku towarzyszące opuszczeniu człuchowskiego zamku przez Krzyżaków.

– W ciągu całego bieżącego roku będziemy jeszcze przypominać o dacie 1466, zarówno w maju podczas obchodów 50-lecia człuchowskiego gimnazjum, którego patronem wciąż jest Kazimierz Jagiellończyk, jak i w październiku, gdy przypomnimy dokładną datę podpisania drugiego pokoju toruńskiego, którego skutki silnie zapisały się w historii naszego miasta – dodaje Ryszard Szybajło.

Zaproszenie do udziału w uroczystościach kierowane jest nie tylko do delegacji składających kwiaty tego dnia, ale również do wszystkich mieszkańców Człuchowa.

Czytaj cały artykuł
Skip to content