WYSTAWA HAFTU W CZŁUCHOWSKIEJ BIBLIOTECE [GALERIA]

18 paź, 2017 | Człuchów

Obrazy, ozdoby i pamiątki wykonane techniką haftu krzyżykowego, można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Człuchowie. Czynna jest tam wystawa dzieł państwa Zachciał. Jest to galeria rodzinna. Część prac przygotowała mama – Małgorzata, a część syn – Karol.

Wszystkie obrazy wykonywane są ręcznie. W domu państwa Zachciał, haft to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. „Od dzieciństwa zajmuję się pracami ręcznymi. Moja mama bardzo dużo robiła na drutach. Haftowała tez ściegiem krzyżykowym i tę pasję przejęłam od niej. No i tak lata mijały, prace powstawały, aż któregoś razu również moje dzieci – syn Karol i córka Patrycja, zaczęły haftować” – mówi Małgorzata Zachciał.

Obecnie w kolekcji rodzinnej jest już kilkadziesiąt prac. Na wystawie zaprezentowano tylko część zbiorów. Wśród nich jest między innymi reprodukcja obrazu Świętego Jana Pawła II. Jego wykonanie, przy pomocy igły i nici, zajęło autorowi, czyli panu Karolowi – prawie rok. Nad obrazem „Papież w objęciach Maryi”, pracował on 18 miesięcy.

Wśród prac pana Karola i jego mamy Małgorzaty są obrazy zawierające motywy religijne, pejzaże, portrety oraz herby klubów piłkarskich. Są też przykłady zastosowania haftu krzyżykowego do tworzenia ozdób choinkowych i okolicznościowych. Wystawę można oglądać za darmo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Człuchowie.

 

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content