WIEC POPRACIA DLA WALCZĄCEJ UKRAINY [FOTO]

27 lut, 2023 | Człuchów

Ponad dwustu uchodźców z Ukrainy i mieszkańców Człuchowa wzięło udział w piątkowym wiecu poparcia dla walczącej Ukrainy. Wydarzenie to odbyło się na człuchowskim Rynku, dokładnie w pierwszą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. Wiec był nie tylko manifestacją poparcia dla Ukrainy, ale przede wszystkim protestem przeciwko konfliktom zbrojnym.

– Dokładnie dzisiaj mija rok od tego strasznego poranka, kiedy wszystkich nas zszokowała wiadomość o napaści Rosji na Ukrainę. Sprzeciw wobec wojny jednoczy bardzo różnych ludzi. Jesteśmy tu razem, bez względu na to, czy jesteśmy mieszkańcami miasta i okolic, czy potomkami przesiedleńców z Akcji Wisła, czy też pracownikami z Ukrainy, czy uchodźcami, którzy musieli opuścić swój kraj w obliczu wojny. Pomimo całego zła tej wojny, chciałbym jako włodarz tego miasta, aby uchodźcy z Ukrainy, którzy wciąż są wśród nas, dobrze czuli się w naszym mieście, ale nade wszystko życzę Wam pokoju i jak najszybszego powrotu do swojego kraju i bliskich – mówił Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

– 24 lutego, rok temu, piąta rano, dzień, który każdy Ukrainiec zapamięta do końca życia. Rosja rozpoczęła ataki rakietowe na dziesiątki ukraińskich miast. Tysiące osób straciły swoje domy. Miliony kobiet i dzieci zostały zmuszone do ucieczki ze swojego kraju – wspomina pani Ludmiła, reprezentantka grupy uchodźców z Ukrainy.

– Ukraina wznosi flagę niebiesko-żółtą. Niesie ją z honorem, pokazując nam wszystkim, Europejczykom, ludziom dobrej woli, ludziom całego świata, honor, odwagę, wytrwałość i niezłomność. Przy tym wszystkim ponosi też niesamowitą stratę i potężną ofiarę – mówił z kolei Czesław Drozd, radny Rady Miejskiej w Człuchowie.

Człuchowski wiec był także okazją do podziękowań dla tych, którzy pospieszyli z pomocą dla przebywających w Polsce uchodźców i dla tych, którzy pozostali na Ukrainie, aby walczyć.

– Dziękuję mieszkańcom Człuchowa, którzy otworzyli swoje serca i swoje domy dla poszkodowanych przez tą straszną wojnę. Którzy wspierają Ukraińców, tych, którzy znaleźli się tutaj i tych, którzy zostali w swojej ojczyźnie – dodaje burmistrz, Ryszard Szybajło.

– Drodzy Polacy. Od pierwszego dnia wojny nieustannie pomagacie Ukrainie. Jesteście obok. Wspieracie i pomagacie w tak trudnym czasie dla nas. Składam serdeczne podziękowania i wyrazy uznania, staroście powiatu człuchowskiego – panu Aleksandrowi Gappie, burmistrzowi Człuchowa – panu Ryszardowi Szybajle, dyrektorom placówek oświatowych w których uczą się nasze dzieci. Dziękujemy Związkowi Ukraińców w Człuchowie oraz wszystkim mieszkańcom Człuchowa, za pomoc i wsparcie dla dzieci z Ukrainy i ich rodzin, od samego początku wojny do dnia dzisiejszego (…). Nie wiemy kiedy skończy się wojna, ale jesteśmy pewni, że sprawiedliwość i pokój jest za nami – dodała pani Ludmiła.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Wiec poparcia dla walczącej Ukrainy – Człuchów 2023

Wiec poparcia dla walczącej Ukrainy – Człuchów 2023

Wiec poparcia dla walczącej Ukrainy – Człuchów 2023

Wiec poparcia dla walczącej Ukrainy – Człuchów 2023

Wiec poparcia dla walczącej Ukrainy – Człuchów 2023

Wiec poparcia dla walczącej Ukrainy – Człuchów 2023

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content