UROCZYSTE NADANIE HERBU I FLAGI GMINIE RZECZENICA – ZAPROSZENIE

27 lip, 2023 | Rzeczenica

Już w najbliższy piątek (28.07) odbędzie oficjalne nadanie herbu i flagi Gminie Rzeczenica. Uroczystość odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji o godzinie 13.00. Na to wydarzenie zapraszani są nie tylko mieszkańcy, ale także goście z innych gmin.

Rzeczenica była ostatnią w powiecie człuchowskim i jedną z ostatnich w województwie pomorskim gmin, które nie miały swojego herbu i flagi. W obiegu jest co prawda opracowany kilkanaście lat temu logotyp z wizerunkiem bociana. Nie mógł być on jednak prawnym herbem, ponieważ nie odpowiadał heraldycznym zasadom tworzenia herbów. Obecny herb i flaga spełniają wszystkie te wymogi i mogą być oficjalnymi symbolami gminy. Komisja heraldyczna już je zatwierdziła, a Rada Gminy przyjęła stosowną uchwałą. W piątek odbędzie ceremonia nadania herbu. – Organizując to spotkanie, chcieliśmy nadać temu historycznemu wydarzeniu uroczystą oprawę – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica.

Podczas uroczystości oprócz prezentacji nowego herbu Gminy Rzeczenica, odbędzie się też wykład o herbach powiatu człuchowskiego. Wygłosi go heraldyk, a także autor rzeczenickiego herbu – Tadeusz Matwijewicz. Muzycznym akcentem będzie występ pianisty – Mateusza Buse.

 

grafika: serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content